FC Botoșani – Rapid București 1-2, în etapa 28 din Superliga | Foarfeca lui Dragoș Grigore din prelungiri aduce trei puncte giuleștenilor

Redactor:
Robert Vișan
FC Botoșani - Rapid București 1-2, în etapa 28 din Superliga | Foarfeca lui Dragoș Grigore din prelungiri aduce trei puncte giuleștenilor
  • Publicat:
  • Actualizat:

Meciul dintre FC Botoșani și Rapid București s-a disputat miercuri seară, în cadrul etapei cu numărul 28 din Superliga, pe Stadionul Municipal din Botoșani și s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 2-1.

Primul gol al acestei întâlniri a fost marcat de către Ștefan Pănoiu, în minutul 43. Tânărul fotbalist al giuleștenilor a pus umărul la obținerea celor trei puncte în contul trupei lui Adrian Mutu.

Odată cu această reușită, Ștefan Pănoiu a ajuns la trei goluri marcate pentru Rapid în cele 25 de meciuri jucate în acest sezon din Superliga. În stagiunea precedentă, acesta a înscris un singur gol în 24 de meciuri jucate în prima ligă.

Totuși, FC Botoșani a reușit să restabilească egalitatea în minutul 90, când Camara a fost scăpat din marcat de către apărarea giuleșteană și a trimis mingea în poarta lui Horațiu Moldovan.

A venit însă golul superb al lui Dragoș Grigore, în minutul 90+4, din foarfecă, după pasa lui Papeau. Astfel, giuleștenii au învins cu scorul de 2-1 și și-au adjudecat cele trei puncte.

FINAL: FC Botoșani – Rapid București 1-2

Min. 90+8: Final de meci!

Min. 90+4: GOOOL RAPID! Giuleștenii preiau din nou conducerea după reușita lui Dragoș Grigore, din foarfecă și din centrarea lui Papeau.

Min. 90: GOOOL FC BOTOȘANI! Camara este scăpat din marcaj de către apărarea giuleșteană și reușește să restabilească egalitatea!

Min. 82: Schimbare la Rapid: iese Costache, intră Grigore.

Min. 73: Dublă schimbare la Botoșani: ies Mboko și Zabou, intră Roman și Florescu.

Min. 70: Schimbare la Rapid: iese Pănoiu, intră Sefer.

Min. 66: Mutombo trimite cu capul spre poarta rapidiștilor, însă Moldovan respinge.

Min. 59: Dublă schimbare la FC Botoșani: ies Roman și Dragu, intră Camara și Pinson.

Min. 57: FC Botoșani are o ocazie periculoasă, dar Moldovan este atent și respinge.

Min. 46: Schimbare la Rapid: iese Ioniță, intră Papeau.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+2: Pauză la Botoșani!

Min. 43: GOOOL RAPID! Pănoiu deschide scorul la Botoșani pe finalul primei reprize!

Min. 18: Mihai Roman înscrie, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

FC Botoșani: Pap – Mboko, Mutombo, Dican (cpt.), Țigănașu – Ivanov, Zabou, Cioiu – Dragu, M. Roman II, Mailat
Rezerve: 68. Ducan, 9. Golofca, 11. M. Roman I, 17. S. Camara, 19. Patache, 24. Cioiu, 33. G. David, 93. Pinson, 97. A. Burlacu
Antrenor: Flavius Stoican

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Morais – Emmers, Al. Albu, Al. Ioniță II – Pănoiu, Dugandzic, Costache
Rezerve: Drăghia – Belu Iordache, Ignat, Dr. Grigore, Papeau, Sefer, Bamgboye, Luckassen, Crepulja
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: „Municipal” (Botoșani)
Arbitru: Sorin Costreie; A1: Ovidiu Artene; A2: Valentin Avram; Arbitru VAR: Horațiu Feșnic; Arbitru AVAR: Alexandru Cerei